Skip to main content

STAFF LIST

STAFF LIST
Office:
505-334-6831
 
Fax:
505-599-4384       ext. 1902
 
Tatia Fernandez
Principal
1910
 
 
Brandy Colson
Office Receptionist 
1901
 
Diana Wright
Asst. Principal
1914
 
 
Starla Shannon
Office Receptionist 
1900
Kindergarten
 
Health Office
E-6
Becky Archuleta
Classroom
1979
 
Health 
Cindy Colson
Nurse
1918
B-2
Betsy Dempsie
Classroom
1959
 
Health
Tammy Rinerson
Nurse Aide
1919
E-5
Juliet Goimarac
Classroom
1976
 
Counseling/Social Worker
B-6
Carol Hatfield
Classroom
1949
 
A-6
Stacie Briggs
Social Worker
1911
B-7
Audrey Oglesby
Classroom
1941
 
A-4
Carol Warren
Counselor
1971
E-1
FaNon Spickelmier
Classroom
1981
 
Life Skills
B-8
Andrea McCarthy
Classroom
1904
 
E-3/4
TBA
SpEd
1937
B-1
Service Room
Classroom
1966
 
E-3/4
Alicia Gray
Life Skills Aide
1937
First Grade
 
 
E-3/4
 
Life Skills Aide
1937
D-2
Heather Tavares
Classroom
1982
 
E-3/4
Shawna Christensen
Life Skills Aide
1937
C-5
Jean Porter
Classroom
1948
 
 
C-1
Sara Root
Classroom
1942
 
E-3/4
Rebecca Hatch
 LS Aide
1937
C-7
Angela Martinez
Classroom
1953
 
Instructional Interventionists
C-2
Sarah Warren
Classroom
1936
 
A-3
Fara Chavez
Title LA
1951
Second Grade
 
 
D-3
Karen French
Reading Coach
1973
C-9
Jetta Guilliams
Classroom
1940
 
P-4
Neily Snook
Gifted
1741
C-8
Amanda Johnston
Classroom
1934
 
P-3
Jeannie Becenti
ELL
1947
C-6
Heather Olguin
Classroom
1969
 
P-1
 
PT
1965
C-4
Tami Reed
Classroom
1952
 
P-1
Lissa Paak/Katie Gee
OT/COTA
1956/1908
C-7 
Angela Martinez
Classroom
1938
 
 
 
 
 
C-3
Alicia Sanchez
Classroom
1957
 
Specials
Third Grade
 
 
GYM
Chuck Thompson
PE
1958
E-9
Cindy Fitzpatrick
Classroom 
1955
 
C-10
Anjee Hall
Music
1961
E-11
Katie Walsh
Classroom
1968
 
Lib.
Rachel Banash 
Librarian
1921
E-10
Hilde Giltner
Classroom 
1939
 
Lib.
Jennifer Pittman
Lib. Aide
1922
E-7
Cynthia Gustamantes
Classroom 
1954
 
A-7
Scott Deane
Comp Lab "A"
1931
E-8
Elizabeth Hjalmarson
Classroom 
1943
 
P-2
Conference Room-OT/PT
 
1908
E-1
 
Classroom 
1960
 
B-10 
Computer Lab "B"
 
1977
SPED Service Providers
 
 
A-1
Computer Lab "C"
 
1965
B-5
Sarah Zick
SpEd/IEP
1935
 
 
Work Room by Office
1909
B-5
 
SpEd EA
1935
 
Café.
Laura Johnson
Manager
1999
A-3
 
SpEd EA/Title Aide 0.5
1951
 
Mercedes, Rita, and Nichole
B-3
 
SpEd
1945
 
Custodians/Maintenance        NO#
B-3
 
SpEd EA
1945
 
Kevin Matthews
Malinda Jake
B-4
SPED Teacher TBA
SpED Teacher
 
 
Richie Chavez  419-0478
 
 
 
B-4
Dixie Blackwell/Eileen Phillips
SpEd EA
1974
 
Miguel 386-8856
A-0
Testing Rooms 1 and 2
All
 
 
Bus Barn
599-4303
1051